Jak se bránit digitální tmě

Tato stránka vznikla jako reakce na protipirátskou kampaň společnosti Microsoft: "Nečekejte, až se Váš digitální svět ponoří do tmy!". Jsem totiž přesvědčen, že této "digitální tmě" se dá vyhnout i jiným způsobem než kupováním licencí této společnosti. Jde to celkem jednoduše a i zdarma, stačí přejít na jiný operační systém. V dnešní době již je řada alternativ a záleží na preferencích každého uživatele, kterou si zvolí.

Dlouho jsem používal operační systém Windows XP a proti samotnému operačnímu systému v zásadě nic nemám. Z mého pohledu běžného uživatele se jedná o systém dostatečně stabilní, široce podporovaný a graficky přítulný. Mám s ním ale jeden zásadní problém, který mi brání ho LEGÁLNĚ používat podle svých představ ... a tím problémem je EULA - licence produktů Microsoft.

Chci svůj systém používat svobodně, bez nesmyslných omezení, které mají jediný účel ... vytáhnou z uživatelů co nejvíce peněz a poplatků, znemožnit jim využívat konkurenčních služeb, mít možnost volby, protože jen tato společnost ví, co je pro nás uživatele "dobré". Proto jsem se rozhodl vyhnout se digitální tmě tím, že používám operační systém GNU/Linux a další svobodný software.

Proč používat Linux Na strách http://proc.linux.cz/ můžete nalézt řadu dalších argumentů, proč používat Linux. Jste-li začínající uživatel, velice pravděpodobně bude pro vás vhodná linuxová distribuce Ubuntu, kterou si zcela zdarma a legálně můžete stáhnout, vyzkoušet a nainstalovat na svůj počítač. Další užitečné informace o operačním systému GNU / Linuxu můžete získat na stránkách: www.abclinuxu.cz, www.root.cz, www.linuxsoft.cz, ...

Zpět na hlavní stránku